Connect with us

NEWS

FULL LIST: Identities of 52 ‘Stone Age’ Senators Who Voted Against Electronic Transmission of Election Results

Published

on

Loading...

No fewer than 52 senators of the Nationwide Meeting voted towards the digital transmission of election outcomes by the Unbiased Nationwide Electoral Fee – a choice which many Nigerians have condemned saying the “lawmakers reside within the Stone Age” and want to suppress the need of the folks.



Among the many 52 are 50 members of the All Progressives Congress within the Senate and two of their counterparts in the principle opposition social gathering, the Peoples Democratic Social gathering.

That they had on Thursday voted towards digital transmission of election leads to the forthcoming normal elections.

However the constitutionally assured independence of the electoral physique, the senators insisted that INEC also needs to be compelled to hunt clearance from the Nigerian Communications Fee, over the difficulty.

Listed below are the Senators who forged the votes towards digital transmission

 

Kabiru Gaya (Kano Central)

 

Ovie Omo-Agege (Delta Central)

 

Peter Nwaoboshi (Delta North)

 

Ali Ndume (Borno South)

 

Opeyemi Bamidele (Ekiti Central)

 

Ibrahim Gobir (Sokoto East)

 

Mohammed Goje (Gombe Central)

 

Yusuf Yusuf (Taraba Central)

 

Ibrahim Bomai (Yobe South)

 

Sahabi Ya’u (Zamfara North)

 

Uba Sani (Kaduna Central)

 

Elisha Abbo (Adamawa North)

 

Ahmad Kaita (Katsina North)

 

Adamu Aliero (Kebbi Central)

 

Yahaya Abdullahi (Kebbi North)

 

Yakubu Oseni (Kogi Central)

 

Jibrin Isah (Kogi East)

 

Good Adeyemi (Kogi West)

 

Ibrahim Oloriegbe (Kwara Central)

 

Oluremi Tinubu (Lagos Central)

 

Solomon Adeola (Lagos West)

 

Tanko Al-Makura (Nasarawa North)

 

Godiya Akwashiki (Nasarawa South)

 

Abdullahi Adamu (Nasarawa West)

 

Mohammed Musa (Niger East)

 

Aliyu Abdullahi (Niger North)

 

Mohammed Enagi (Niger South)

 

Nora Dadu’ut (Plateau South)

 

Francis Alimikhena (Edo North)

 

Abubakar Kyari (Borno North)

 

Ajibola Basiru (Osun Central)

 

Robert Boroffice (Ondo North)

 

Orji Uzor Kalu (Abia North)

 

Adelere Oriolowo (Osun West)

 

Aishatu Ahmed (Adamawa Central)

 

Biobarakama Degi-Eremienyo (Bayelsa East)

 

Oyelola Ashiru (Kwara South)

 

Bello Mandiya (Katsina South)

 

Hezekiah Dimka (Plateau Central)

 

Frank Ibezim (Imo North)

 

Kashim Shettima (Borno Central)

 

Sa’idu Alkali (Gombe North)

 

Amos Bulus (Gombe South)

 

Danladi Sankara (Jigawa North-East)

 

Ibrahim Hadejia (Jigawa North-West)

 

Suleiman Kwari (Kaduna North)

 

Kabir Barkiya (Katsina Central)

 

Jika Halliru (Bauchi Central)

 

Lawali Anka (Zamfara West)

 

Lawal Gumau (Bauchi South)

 

Stephen Odeh (PDP, Cross River North)

 

Shuaibu Lau (PDP, Taraba North)

Advertisements
Loading...
Share this Story
Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Advertisement

TRENDING